Přednášky "Vesmírné menu"

Vesmírné menu vám nabízí výběr ze zajímavých témat, jejichž výklad bude probíhat v přednáškové místnosti s promítacím plátem. Je jen na Vás, které přednášky vás zajímají a kolik si jich vyberete… za stejnou cenu si jich můžete vyslechnout až šest. Hlavním chodem našeho Vesmírného menu je pozorování denní či noční oblohy přímo ve hvězdárně.
  • ZÁKLADY ASTRONOMIE (cca 30 min.)
Jak vzniká zatmění Měsíce a Slunce? Nebo jak moc ovlivnil objev dalekohledu náš pohled na vesmír? Odpovědi nejen na tyto otázky získáte během přednášky, která vás seznámí se základními informacemi o vesmíru.
  • ZÁŘIVÁ KRÁSA TEMNÉHO VESMÍRU (cca 30 min.)
Zhlédnete obrázky, které vás přesvědčí o tom, že vesmír má skutečně velmi bujnou fantazii a že ty bílé tečky, které na obloze vidíme pouhým okem, jsou vlastně plné záhad a stojí za to jim věnovat bližší pozornost. V případě temné noční oblohy, na které vyniknou vzdálené mlhoviny a galaxie, bude výklad pokračovat ve hvězdárně.
  • HVĚZDA JMÉNEM SLUNCE A JEJÍ SOUSTAVA (cca 30 min.)
Nejen nekonečný vesmír, ale také okolí nám nejbližší hvězdy nabízí spoustu zajímavostí, které u ostatních hvězd pozorovat nemůžeme. Od nicotného prachu až po mocného Jupitera.
  • TECHNICKÉ ZÁZRAKY V ASTRONOMII (cca 30 min.)
Na pozadí toho, že si dnes můžeme na vlastní oči prohlédnout obrázky nebeských zajímavostí, stojí dlouholetý technický vývoj. Tato přednáška vám přiblíží spletitou cestu od prvních slunečních hodin až k_nejmodernějším přístrojům používaným i v NASA.
  • SVĚTELNÉ ZNEČIŠTĚNÍ A BUDOUCNOST NOČNÍ OBLOHY (cca 20 min.)
S rozvojem civilizace se obzvláště ve velkých městech ztrácí rozdíl mezi dnem a nocí. Nádherný pohled na noční oblohu plnou zářících hvězd se stává vzácností, proto se velké observatoře stěhují do pustin. A přitom by stačilo tak málo…
  • DOMÁCNOST BUDOUCNOSTI (cca 20 min.)
S rozvojem elektroniky se stále více rozšiřuje její využití, proto si v této přednášce řekneme, co je to chytrá domácnost a jakým způsobem nám může zjednodušit život. Nejmodernější technologie, které se za pár desítek let stanou součástí běžných domácností… Možná i dříve? V případě špatného počasí máme pro naše návštěvníky připravenou dodatečnou přednášku:
  • DNEŠNÍ OBLOHA (cca 30 min.)
Při nepřízni počasí si můžeme prohlédnout obrázky souhvězdí, která jsou jinak běžně k vidění daném období.